Schedule of Activities

Friday, March 8, 2024

Optional Activity: OUTDOOR JOURNEYS 8:30 -11:30 am

1:00 REGISTRATION OPENS

Please do not arrive at venue until 1:00. Parking not available until 1:00.

2:00: Theater Doors Open

MAIN STAGE PRESENTATIONS 2:00-8:00

2:00 PM: Sound Journey performed by John Dumas and Aurora Luna Star

2:30 Opening Ceremony w/host, Suzanne Ross, co-host, Alan Steinfeld, Meditation Guide, Tanjila and Sponsor, Kelly Palmatier

3:00 PM: Andi Rosenau: Quantum Creativity

3:15 PM: Suzanne Ross: Accelerating Consciousness

4:00 PM: Mark Anthony: The Science of Spirit Contact and Interdimensional Communication

5:00 PM: Shaun Swanson: Introducing Ishuwa

5:30 PM: Rob Gauthier: Introducing Rob as the E.T. Whisperer

6:00 PM: Wendy Kennedy: Introducing the Pleaidian Collective

6:30-7:00 PM: Linda Moulton Howe shares latest E.T./UFO Intel Update

7:00-8:00 PM: Reuben Langdon & Suzanne Ross host Galactic Ascension Guest Panel

Panelists: Rob Gauthier, Wendy Kennedy, Shaun Swanson, Viviane Chauvet & Debbie Solaris

Saturday, March 9, 2024

7:30 AM: Main Stage Doors Open

 

MAIN STAGE PRESENTATIONS 8:00 AM-12:00 PM

8:00 AM: Suzanne Ross offers Morning Blessing

8:15 AM: Joy Kingsborough channels her spiritual guide, Jonah

9:00 AM: Rob Gentile: Into the Ethereal

10:00 AM: Suzanne Giesemann: Finding Our Way Home

11:00 AM: Anita Moorjani: The Day I Died

12:00: Morning Presentations end

12:00-4:00 PM: VISIT RETAIL & FOOD VENDORS

12:45-3:45 ENGAGE IN WORKSHOPS

1:00-3:45 ENJOY VIDEO PRESENTATIONS ON THE MAIN STAGE

1:00-1:30: Theresa Cheung: A virtual presentation of her video Afterlife Dreams.

1:30-2:30 Film Showing & Director Talk in Main Theater: "CODE 12" Directed by Melissa Tittl

2:30-3:00 Kerry K: A virtual presentation of her video Transcending the Matrix

3:00-3:45: Video Presentation & Talk by Reuben Langdon: Ancient Past, Ever-changing Future & the Eternal Now

VENDORS

Food & Retail Vendors will be both outside the theater and in the theater lobby. Visit all of the vendor tables featuring products & services for spirituality, wellness and ascension.

FOOD

Conscious Meals will be serving at the indoor concession booth all day all 3 days. There will be food vendors outdoors from 12:00-4:00. If you are engaging in Workshops, it is highly recommended that you stay on the grounds during lunch so you don't miss your Workshops or enter after they have started. Heavy traffic in Sedona can cause delays. Thank you.

SATURDAY WORKSHOPS

12:45-3:45

12:45-2:00 WORKSHOPS

Ascension Room A159 Reuben Langdon: The Alchemy of Breath

Spiritual Room A172 Suzanne Giesemann: Finding Our Way Home

Mystical Room A173 Isabella Greene: Exiting Reincarnation

Magical Room A170 Alan Steinfeld: New Realities of the Non-local Mind

2:15-3:45 WORKSHOPS

Ascension Room A159 Linda Moulton Howe: 2024 Whistleblower UFO Updates

Spiritual Room A172 Sue Frederick: Sacred Numerology

Mystical Room A173 Shaun Swanson: E.T. Contact Realization & Galactic Heart Wisdom

Magical Room A170 Deb Solaris: E.T. Galactic History & Human Development

1:00-3:00 Green Room: Mark Anthony hosts Light Circle SOLD OUT

MAIN STAGE PRESENTATIONS 4:00 PM-8:00 PM

4:00 PM: Sound Journey performed by John Dumas and Aurora Luna Star

4:30: Maureen St Germain: Ascending in your 8D MerKaBa

5:30 PM: Darryl Anka channels Bashar

7:00 Alan Steinfeld & Suzanne Ross host Ultra-Celestial Guest Panel

Panelists: Anita Moorjani, Linda Moulton Howe, Rob Gentile, Suzanne Giesemann, Mark Anthony & Dr.'s J.J. & Desiree Hurtak

Sunday, March 10, 2024

7:30 AM: Main Stage Doors Open

 

MAIN STAGE PRESENTATIONS 8:00 AM-12:00 PM

8:00 AM: Suzanne Ross offers Morning Blessing

8:15 AM: Matt Kahn: All for Love Meditation

9:00 AM: Sue Frederick: How to be a Mystic

10:00 AM: William Henry: Ascension Acceleration

11:00 AM: Dr's J.J. & Desiree Hurtak: The Ultra-Celestials

12:00: Presentations end

12:00-4:00 PM: VISIT RETAIL & FOOD VENDORS

12:45-3:45 ENGAGE IN WORKSHOPS

1:00-4:00 ENJOY VIDEO PRESENTATIONS ON THE MAIN STAGE

1:00-1:30 Magenta Pixie A Virtual Presentation of her video: White Winged Collective of Nine

1:30-2:30 Debbie Solaris: A LIVE presentation of her video Star Races & Starseeds with an audience Q & A

2:30-3:45 Video Presentation & Talk presented by Brad Olsen & Suzanne Ross: ONE: Operation New Earth

 

OUTDOOR JOURNEY

12:30-3:00

Suzanne Giesemann's Outdoor Journey : Meet shuttle in parking lot by 12:15. Leaves at 12:30 sharp.

WORKSHOPS

12:45-3:45

12:45-2:00 WORKSHOPS

Ascension Room A159 Anita Moorjani: The Gift of Life

Spiritual Room A172 Wendy Kennedy: Activating Your Divine Intuitive Gifts

Mystical Room A173 Matt Kahn & Joy Kingsborough: Soulful Guidance w/Matt & Joy

Magical Room A170 Melissa Feick: Accessing the Galactic Akasha

2:15-3:45 WORKSHOPS

Ascension Room A159 Viviane Chauvet: Intergalactic DNA Ancestry & Arcturian 13D Realm

Spiritual Room A172 Rob Gauthier: The Learning Channel

Mystical Room A173 Maureen St Germain: What the Lords of Time are Teaching about Time

Magical Room A170 Amanda Romania: Your Soul's Life Between Lives

1:00-3:00 Green Room: Mark Anthony hosts Light Circle SOLD OUT

3:45 PM: Main Stage Doors Open

 

MAIN STAGE PRESENTATIONS 4:00 PM-7:00 PM

4:00 PM: Sound Journey performed by John Dumas and Aurora Luna Star

4:30: Linda Moulton Howe: Brains to Galaxies: The Key is Frequencies

6:00 PM: Moontee Sinquah: Hoop Dance with Native American Wisdom Teachings

6:45-7:00: Closing Ceremony

 

Monday, March 11, 2024

Optional Activity: OUTDOOR JOURNEYS 8:30-11:30 AM

FOOD

Conscious Meals will be at the indoor concession stand and a food vendor will be outdoors.

ACCOMMODATIONS

BOOK YOUR ACCOMMODATIONS ASAP. THEY SELL OUT FAST!

Accommodations near Sedona Performing Arts Center:

Courtyard Marriott

Sedona Summit

Sedona Rouge

Arroyo Pinion

Andante Inn

Hotels on Hwy 89A North & Hwy 179 will be further away with a lot more traffic to contend with..

If you are looking for more reasonable rates, look at hotels in Cottonwood or Camp Verde 15-20 miles away.